To jsem já. Moderní máma.

Jmenuji se Verča Zvonková, je mi 23 let, pracuji jako nezávislá kosmetická poradkyně Mary Kay a 27. dubna 2018 jsem se stala pyšnou maminkou té nejúžasnější princezničky Viktorky. I když jsme s Tomem těhotenství plánovali, nečekali jsme, že to přijde takhle brzy.

V tom roce 2017 se nám poměrně dařilo. Já jsem se konečně našla v podnikání a začala vydělávat sama na sebe jako copywriterka. Všechno to vypadalo naprosto pohádkově. Tom v té době také rozjížděl podnikání na vedlejšák, takže penízky byly. Díky tomu jsme si řekli, že si budeme užívat, cestovat a makat na svých snech víc a víc. Jenže na začátku roku 2017 jsem si udělala z antikoncepce bonboniéru. Neustále jsem zapomínala si prášek vzít a pak jsem spolkla hned dva za sebou. A tak jsem je vysadila úplně. S Tomášem jsme se shodli na tom, že všemu necháme volný průběh. Co se má stát, se stane. Když jsem v srpnu téhož roku zjistila, že čekáme miminko, byla jsem hodně překvapena, ale strašně šťastná. Věděla jsem, že mohu nadále podnikat, a to klidně i během šestinedělí. O příjem tedy strach nebyl. Aspoň na chvíli.

Jenže projekt, který jsem měla na starosti v rámci podnikání, a který mi zajišťoval stálý příjem, zkrachoval. A to zrovna, když jsem byla v šestém měsíci! Nikdo mě samozřejmě zaměstnat nechtěl, takže jsem si našla aspoň brigádu. Díky této situaci jsem pochopila, že tudy cesta opravdu nevede. Byla jsem taaak hloupá, že jsem nemyslela na zadní kolečka a nechala to dojít do takové fáze, ale svým způsobem jsem byla ráda. Díky ztrátě příjmu a miminku v bříšku jsem pochopila, že to prostě asi tak má být a že si mám pro jednou taky někdy fakt odpočinout. Vždycky jsem byla dříč. Makala jsem od šestnácti let všude možně, ale až tři roky po ukončení střední školy mi došlo, že mým smyslem života není chodit do práce. Mým smyslem života je si tu práci vytořit.

Všechno mi to najednou začalo dávat smysl. Neměla jsem podnikat v tom, co už někdo vytvořil. Ano, mám talent na psaní, ale to neznamená, že musím psát pro někoho. Já jsem chtěla psát pro sebe. Od jedenácti let si píšu deníky a jakmile jsem zjistila, že čekáme miminko, vytvořila jsem si speciální deník, určený právě na zápisky o těhotenství. Brzy jsem jej přesunula na svůj blog a založila tak speciální rubriku Budu máma!.

Díky těhotenství jsem upustila od svých snů a absolutně nepřemýšlela nad tím, jakým směrem to teda rozjet... Ano. Od samého začátku, kdy jsem o podnikání začala vůbec uvažovat (2016), jsem měla jasno, že chci vytvořit něco, co bude pracovat za mě. Podnikat odkudkoli na světě. Vytvořit něco, co se pak bude prodávat, takže já budu řešit pouze reklamu. Získám si sledovanost a důvěru svých čtenářů a pak budu jen vytvářet nové a nové produkty. Produkty v podobě knih, e-booků, případně online kurzů a mnoho dalšího.Něco, co mě maximálně naplňuje. Něco, co vytvořím teď, a potom si klidně můžu odjet na dovolenou nebo onemocnět a peníze budou na účet chodit stejně, aniž bych já musela něco dělat. Výborná strategie. Realizace ovšem byla horší.

Věnovala jsem se psaní své rubriky  Budu máma! a zakončila ji článkem o porodu. Celou dobu jsem psala otevřeně, bez cenzury a naprosto upřímně. Tak, jak to fakt bylo. Díky tomu jsem si získala důvěru několika desítek mých čtenářek a seznámila se tak díky sociálním sítím se spoustou fajn maminek a těhulek v té době. A pak mě kamarádka přivedla na nápad články sepsat do knihy. Stejně tak jako nad tématem svého online projektu, jsem i dva roky přemýšlela nad tématem své knihy. Napsat a vydat knihu byl vždycky můj tajný sen. Ale neměla jsem O ČEM psát. A najednou jsem měla knihu napsanou, aniž bych o tom věděla. A tak jsem ji zpracovala a navázala spolupráci s nakladatelstvím a začala si svůj sen plnit...

Furt jsem nevěděla! A už mi to vážně pilo krev!

Díky těm dvěma nepovedeným pokusům o podnikání, jsem už toho uměla docela dost. Věděla jsem, jak na marketing. Jak na sociální sítě. Uměla jsem skvěle pracovat se svým webem a umět si ho vytvořit k obrazu svému. Ale. Chyběl mi nápad! "Mám web, který mě stál plno peněz, ale zatím je vlastně k ničemu..." honilo se mi hlavou a já furt přemýšlela a přemýšlela, jak z něho udělat zajímavý a pro lidi přínosný projekt, ale nepřišla jsem vůbec na nic.

A nápad přišel samozřejmě ve chvíli, kdy jsem to nejmíň očekávala. Jak už jsem řekla, díky těhotenství jsem se odpoutala od nějakého byznysu a přemýšlení nad tématem projektu, a to bylo přesně to, co jsem potřebovala!

 

Velká, ale přesto skoro žádná změna...

Spolu s mateřstvím přišly nové povinnosti a vše se začalo točit okolo Viktorky. Můj osobní blog o ničem se tedy pomalu, ale jistě přeměňoval na mama blog. Na instagramu jsem zpozorovala, že mi sice pomaličku, ale jistě, narůstá sledovanost. Že všechny ty holky, které mi občas napíšou, si mě váží právě kvůli mé otevřenosti a pozitivnímu přístupu a jsem pro ně inspirací. Jen jsem sdílela střípky ze svého života na inernetu a díky tomu jsem se stala inspirací? Bože, to vám byl tak krásný pocit... Můj pozitivní přístup k životu, otevřenost a ignorace norem a pravidel společnosti bylo něco, co mě evidentně odlišovalo. Aniž bych si to uvědomovala!

Fungovala jsem naplno úplně stejně s Viki, tak jako předtím bez ní a přišlo mi to naprosto normální. A najednou, díky tomu všemu, se zrodil spásný nápad. Nápad na projekt. Nápad, na který jsem čekala dva roky!

Kdo je tedy Moderní máma?

Není to jen hezká máma. Máma, která má styl. Je to mnohem víc. Moderní máma je žena, která je pozitivní. Žena, která věří v sebe samotnou a díky tomu je skvělým vzorem pro své dítě. Moderní máma je máma, která neřeší, co si o ní ostatní říkají, a rady, jak vychovávat vlastní dítě, vypouští druhým uchem ven. Proto se nebojí dát najevo své pocity, ať už jsou pozitivní nebo negativní. Nemá zapotřebí si na něco hrát. Je bláznivá a originální. Nesnaží se nikomu vyrovnat, je pouze sama sebou. Myslí nejen na své dítě, ale hlavně na sebe. Protože ví moc dobře, že když bude spokojená ona, budou spokojeny i její děti. Proto dělá všechno proto, aby se cítila dobře. Využívá příležitostí k osobnímu rozvoji a kariéře, pokud je to jeden z jejích snů, věnuje se i nadále svým koníčkům, žije přítomným okamžikem a hlavně, je skutečně šťastná.

V Desateru Moderní mámy jsem de facto shrnula svůj vlastní způsob života, který shledalo mnoho dívek právě za inspirativní. Svoje tajemství jsem si tedy nemohla nechat pro sebe. Tak jako finanční poradci učí svoje klienty udržet si peníze a umět s nimi zacházet, tak jako fitness trenéři pomáhají lidem k cestě za vysněnou postavou, tak i já jsem chtěla pomáhat. A tak jsem objevila svůj dar. Pozitivní přístup k životu. Spolu s mým koníčkem - psaním, jsem tedy spojila vše v jedno a vytvořila projekt Moderní máma!

Nadále píšu o mateřství, dělím se o mnou osvědčené výchovné způsoby, které praktikuji, o recenze na různé produkty, a především, o radosti, které prožívám spolu s tou maličkatou princeznou! Dělám to, co mě baví, a uvědomuji si, že díky naší maličké dostal ten můj život přesně ten správný směr a já začínám opravdu ŽÍT. 🙂