Prosím, už neplakej aneb Metoda pěti zásad

„Bože, už dost! Já chci spát! Prosíím, neplač už“

Vřeštěla jsem společně s malou s očima plými slz téměř každou noc vlastně až do včerejčka. Myslela jsem si, že za ty čtyři týdny, co jsem maminkou, jsem se tak nějak naučila chápat, co to dítě vlastně chce. Ale protože každý týden mám doma v podstatě úplně jiné miminko, dospěla jsem k názoru, že holt tak dokonalá prostě nejsem. No jo, nevím, co chce! Přebalená je, nakrmená je, studená ani horká není… Jak mám tedy ten pláč zastavit?

Rezignovala jsem, a při očumování dětských hadříků v Háemku a Pepcu zplodila nápad zajít do Dobrovskýho. Knížku jsem si nekoupila dost dlouho a teď jsem měla fakt super nápad. Vzpomněla jsem si totiž na Nejšťastnější miminko v okolí od Harveyho Karpa. Jednou jsem na ni někde narazila a slyšela samou chválu, protože to není zplodina z diskuzí z Modrého koníku, ani výmysl bůhvíkoho, ale dílo dětského pediatra, který se miminkům věnuje už asi tři sta let. Našla jsem ale jen Nejšťastnější děťátko v okolí. Nevadí. Tohle bylo přesně pro mě!

PROBLÉM: Uspávání a noční spánek celkově

To, že se nevyspím, s tím jsem byla smířena. Vždyť novorozeně se budí každé dvě, tři hodiny. Že to tak být nemusí mě ubezpečily ostatní maminy, jejichž děti spí třeba i celou noc. Neřešila jsem to, vím, každé dítě je jiné. Ale ten neutišitelný pláč a uspávání i v průběhu noci, kdy se maličká budila třeba po dvou hodinách, mě dovádělo k šílenství. Proto ta knížka. A najednou jsem narazila na stránku o metodách pěti zásad. Celá knížka vlastně pojednává o spokojeném spánku miminek. Metody pěti zásad zněly takto:

  1. Zavinování
  2. Bílý šum
  3. Houpání v náruči
  4. Poloha na boku/bříšku – ale ne ve spánku bez dozoru!
  5. Sání

Budu upřímná. Věděla jsem, že když v prvním týdnu mamka maličkou pevně stáhla do zavinovačky, přestala plakat a uklidnila se. Ale měla jsem za to, že to platí jen pro úplně čerstvá miminka. Prý se jim takhle připomene pobyt v děloze a ona se okamžitě uklidní. Líbí se jim to.

Dnes jsme nakrmenou a přebalenou Viktorku tedy zkusili svázat, a to stáhnutím ručiček podél těla obyčejnou hadrovou plenou. Vzpínala se. Vřeštěla ještě víc. Ale potom ztichla. Úplně. Tom ji chvíli houpal v náruči. Poté jsme ji odnesli do postýlky a já na youtube spustila bílý šum v podobě kapek deště. Obvykle usínala vždycky tak dvě nebo tři hodiny. Postýlka – řev – uspávání. Postýlka – řev – uspávání. A pořád dokola. Protože včera spala neskutečných 6 hodin a 20 minut vkuse, přemýšlela jsem, čím to vlastně je, když tyhle metody jsme všechny aplikovali až dnes. Uvědomila jsem si, že spací rekordy trhá jen když spí se mnou v místnosti. A tak jsme postýlku přestěhovali do ložnice.

Viki spí tedy zavinutá v ložnici chráněna monitorem dechu a chůvičkou, a už dvě hodiny ani nepípla. Za celý měsíc, co je na světě, jsem tohle ještě opravdu nezažila. Co se zavinování týče, mělo by se toto prý praktikovat do cca 4 měsíců, poté s tím pozvolna přestávat. Dudlíka jí dávám na utišení, když vřeští, přestože je najezená, ale i tak hledá. Prostě potřebuje něco sát, ale já nemám čas ji mít neustále u prsu, to zase ať si nezvyká. Někdo je proti dudlíkům, ale já ho v tomhle případě beru jako spásu, protože ji nemusím mít u kozy, ani jí strkat malíček do pusinky a stát u ní třeba hodinu, dokud ji cumlání neomrzí a ve spánku se neodtrhne. Sání je tedy další super osvědčená metoda k utišení.

Aplikováním metody 1 – zavinování a 2 – bílý šum, za předpokladu, že je malinká nakrmená, přebalená a v teple a nic ji nebolí, jsem docílila rekordního usnutí, a to do půl hodiny od koupání. Podle autora Nejšťastnějšího děťátka v okolí by tak miminko mělo docílit kvalitnějšího spánku, protože jej nebude budit nechtěné škubání tělíčkem a nezvladatelné pohyby ručiček, kterými se nechtěně škrábe a mlátí. Navíc má pocit pevného obětí. Pokud mi maličká tedy včera spala přes šest hodin, pevně věřím, že je velká pravděpodobnost, že toho docílíme i dnes a dny následující.

Prosím, už neplakej aneb Metoda pěti zásad
Ohodnoťte článek
Veronika Zvonková
Jsem mladá maminka princezny Viktorky a nezávislá kosmetická poradkyně Mary Kay. Mou vášní je pomáhat ostatním cítít se dobře, plnit si své sny, podporovat je a být jim inspirací. Jsem odpůrce systému a neuznávám žádná pravidla společnosti. Každý máme možnost volby a každý jsme zodpovědný za život, který si sami vybereme!
Komentáře